מונדיאל – זוגיות במבחן

המונדיאל כבר בשיאו, וזה הזמן להעיף מבט על הזוגיות שלכם: האם הגבר נמצא כל הזמן מול הטלוויזיה ושכח את זוגתו מאחור? וגם אם כן האם זו בהכרח בעיה?

זמן המונדיאל הוא חגיגה גדולה של כדורגל. משחקים, אדרנלין, שחקנים מצוינים ונבחרות עיליות שמשחקות ערב ערב בברזיל, וגם על גבי מסך הטלוויזיה שלכם. אבל מה קורה בבית בזמן המונדיאל? האם רק הגבר מתעניין בנושא והאישה נזנחת מאחור למשך חודש שלם בגלל החגיגה? ומדוע בכלל משחקי ספורט תחרותיים מושכים כל כך את בני המין הגברי ופחות את בנות המין הנשי?

“ככלל, ספורט מעורר עניין אצל גברים יותר מאשר אצל נשים מאז ימי קדם”, מסביר מתי וינברג, יועץ זוגיות ומנהל פורום זוגיות ב-zap doctors. התחרויות השבטיות בין המחנות משויכות למין הגברי מאז ומעולם. בעולם של ימינו, הספורט הפופולרי ביותר הוא כדורגל (למעט בארצות הברית, למרות שגם שם בשנים האחרונות יש מגמה של עניין מחודש).

“בנוסף, כדורגל בחלק גדול מהעולם נחשב לביטוי סוציו-דמוגרפי, שמתפתח בקרב אוכלוסיות חלשות יותר, להבדיל מענפי ספורט אחרים. נקודה זו מחזקת את ההתעסקות וההתעניינות הגברית בסוג של ספורט, שלפעמים נתפס אגרסיבי מדי עבור נשים. קהל נשי נמצא יותר בענפי ספורט כמו כדורסל וטניס”.

מה לעשות אם אחד מבני הזוג ממש שונא כדורגל, והשני דווקא מכור?

“זוגיות בנויה על קבלה, התחשבות ומינון. השאלה הזו יכולה להיות רלוונטית לכל תחום ספורט או תחביב, כמו רכיבה על אופניים, ריקודי עם ושאר גורמי עניין כמו ציור או צילום. אין חובה שבן הזוג יימשך או יתחבר בכוח לתחומי ענייניו של השני, כל עוד הדברים לא נעשים ולא מתבצעים על חשבונו של האחר בצורה מוקצנת, ובאים על חשבון צורכי הבית, צורכי הילדים ושאר הנדרש בתחום הזוגיות”.

בזמן המונדיאל, ישנה תופעה כמעט סטראוטיפית שמתרחשת אצל זוגות רבים: הגבר מתחבר לטלוויזיה, רוצה להיות רק עם חברים, ומתחיל “לזייף”במשימות הבית או מתחמק מבילויים משותפים. מדוע חודש זה נתפס כחשוב כל כך בעבור גברים, גם על חשבון בת הזוג והשגרה הזוגית?

“אירוע כמו המונדיאל קורה אחת לארבע שנים ומרכז את טובות הקבוצות, מיטב הכוכבים ומבטא את התחרותיות שחוצה מדינות, הבדלי מנטליות ועוד. באמצעות המונדיאל אנו רואים גם מלחמת תרבויות, לרבות היבטים פוליטיים, כשקבוצות כמו איראן משחקות מול קבוצות מערביות, או מיני משחקים אמוציונליים בין הקבוצות הדרום אמריקאיות, שבהן הכדורגל הוא בגדר ספורט מוביל ואף מזוהה עם תרבות המדינה הספציפית.

“מעצם העובדה שהדבר קורה אחת לארבע שנים, ישנה התעניינות, ציפייה וסקרנות סביב הנושא, ולכן מדורת השבט מתרכזת באותו חודש – והאישה הופכת להיות משנית. זאת במידה שהזוגיות הייתה קודם לכן במצב טוב, שאחד באמת מקדיש תשומת לב לשני. אגב, רוב הנשים נוהגות לקבל את החודש הזה בהבנה ובוויתור, וחלקן משתפות פעולה עם הסיטואציה ומארחות את החברים שבאים לצפות יחד, או שמצטרפות לחגיגה כצופות”.

כיצד ניתן לשמור על הקשר בחודש שכזה, בלי ליצור גול עצמי לזוגיות?

“בעיניי הדבר משול לתקופה כמו זו שבה גבר יוצא למילואים. זוגיות טובה וחזקה לא אמורה להיפגע מחודש שכזה. יחד עם זאת, במקומות שבהם הזוגיות גם ככה רעועה, ואינה מנכיחה בין בני הזוג הבנה, כבוד, אמפתיה ויחסי מין טובים, הרי שסיטואציה שכזו יש בה כדי לזעזע, להרע ולפגוע, במובן של ‘משא נוסף ששבר את גב הגמל’. הרי אם בני הזוג רוצים, אפילו אחד מהם, לבלות זה עם זה גם במהלך המונדיאל הם ימצאו את הזמן לארוחה משותפת, לשיחה משותפת ואף ליחסי מין”.

האם כדי לשמור על זוגיות תקינה, אישה שלא מתעניינת בכדורגל צריכה דווקא להתחיל להתעניין?

“לא בהכרח, לפעמים ה’פסיעה לאחור’, ומתן זמן איכות לגבר לבדו או עם חבריו אינה בגדר בעיה, והאישה יכולה גם כן למצוא זמן לעצמה או לחברותיה במקביל. ושוב, כל עוד מתקיימת בין השניים מערכת זוגית טובה, מכבדת, אוהבת ומתחשבת, התקופה הזאת לא תפגע בה”.

דילוג לתוכן