תקשורת, פשרה, הבנה, אמפיה, יצירת ציפיות מוסכמות, הן הדרך למנוע את הגירושים הבאים שלכם או של הקרובים לכם.

היום כבר לא מתים מאהבה: 150 אלף זוגות ביקשו להתגרש רק בשנתיים האחרונות בבתי הדין הרבניים ברחבי הארץ. כל זוג שני או שלישי בישראל מוצא את עצמו עם גט. קבלו את 10 הסיבות הכי נפוצות לגירושין מצד נשים

אחרי עשרות שנות נישואים ושני ילדים משותפים, א’ ממרכז הארץ החליטה להתגרש מבעלה. היא בת 45, הוא בן 80. הם הכירו בפאב תל אביבי כשהיא הייתה חיילת משוחררת והוא היה איש עסקים מצליח בן 55, האהבה ביניהם פרחה ולמרות פער הגילאים והתנגדות ההורים, הם החליטו להינשא.

אלא שהאהבה, במקרה הזה, לא הספיקה. לטענתה של א’, בעלה הפסיק לקיים עמה יחסי מין לאחר לידת ילדיהם, ולמעשה ב-20 השנים האחרונות הזוג לא קיים יחסים. לבסוף החליטה א’ שנמאס לה והיא הגישה תביע לקבלת גט וגירושין בבית הדין הרבני. א’ טענה באמצעות עו”ד משה אלמגור כי בעלה החליט כנקמה לא לקיים איתה יחסי מין לאחר שהטיחה בו שהוא “זקן קמצן”.

לאחר דיון אחד מהיר החליט הבעל לתת גט לאשתו ולפרק את החבילה עם אשתו הצעירה. “זה היה מהיר מאוד. הם הגיעו להסכמה לגבי חלוקת הרכוש והפנסיה של הבעל הנתבע”, מספר עו”ד אלמגור, מומחה לדיני משפחה, “היום כבר לא ‘מתים מאהבה’, בשנים האחרונות כולם רוצים להתגרש, זה ממש בית משוגעים, טירוף, זוגות לא רוצים לשבת אפילו לגישור, ישר מתגרשים”.

הנה כמה נתונים די מפחידים: בשנתיים האחרונות נפתחו כ-150 אלף תיקי גירושין בבתי הדין הרבניים ברחבי הארץ וכ-23 אלף זוגות התגרשו. עד לפני כעשר שנים כל זוג שביעי היה מתגרש היום הנתון מתנדנד בין כל זוג שני לשלישי, קרוב יותר לאלו של הזוגות בארצות הברית.

חמות כלות
אף אישה לא רוצה להתחרות בחמותה

“פעם הייתה בושה להתגרש, זו הייתה סטיגמה, אנשים היו מצביעים עליך. המשפחות של שני הצדדים היו מתערבות כדי למנוע את זה, הדיינים היו שולחים אותם למגשרים לערוך ‘שלום בית’, מנצלים כל סיכוי לשמור על התא המשפחתי”, מסביר הרב יצחק דהאן, מזכיר בית הדין הרבני בבאר שבע את השינויים שחלו עם השני, “היום זוגות לא רוצים לשמוע על כלום, המשקעים כל כך כבדים שהם ישר רוצים גט ולפתוח חיים חדשים. הדיינים כבר לא נלחמים עם הזוגות, הם מבינים שזה חסר סיכוי ובזבוז זמן”.

אז מה הסיבות שבגללן נשים מתגרשות מגברים? קבלו את עשרת הדיברות לגט:

1) קמצנות ופרימיטיביות: בתביעות שהגישו חלק מהנשים הם טענו שהבעלים שלהם פרימיטיביים – כלומר מתנהגים בצורה ברברית ולא מכובדת כלפיהם וכלפי הסביבה והכי גרוע קמצנים.

2) תסביך האמא: לנשים נמאס מכך שהבעלים מנסים להשוות אותם לאימותיהם בכל התחומים: בישול, כיבוס, גיהוץ וניקיון.

3) אלימות והתעללות נפשית: לדברי הנשים כפי שעולה מהתביעות הבעלים שלהם פרנואידים, קנאים ורכושניים מה שמוביל גם להצרת צעדיהן בחיי היום יום ואלימות פיזית והתעללות נפשית קשה.

4) מותרות (מסעדות, טיולים ונסיעות לחו”ל): נשים שהתרגלו לרמת חיים גבוהה נדהמו לגלות שהבעלים מונעים מהם את הנאות החיים שהתרגלו אליהם בעת שהיו רווקים והן לא היו מוכנות להתפשר על פחות מזה.

5) “השפחה האולטימטיבית”: הרצון של הבעלים שהן תשבנה בבית ותגדלנה ילדים ויעסקו בבישול ובשאר מטלות הבית מבלי לבנות לעצמן קריירה.

6) חזרה בתשובה: נשים שחזרו בתשובה סירבו להתפשר מבחינת ההלכות והדת, הבעלים החליטו לא לוותר על הזהות החילונית וזה הוביל לגירושים.

7) פער גילים: נשים שנישאו לגבר המבוגר מהם בלמעלה מעשר שנים גילו שהחיים לא דבש, שלעיתים הפער בשנים בא לידי ביטוי מאוחר יותר ושהבעלים מונעים מהם ‘לעשות חיים’, לצאת לסרט או לבלות עם חברות ובני משפחה.

8) אהבה, חום ושעמום: לא מעט נשים ציינו בתביעותיהן כי לאחר שנות נישואין רבות הבעלים הפכו לאדישים, מפונקים, חסרי חום ואהבה מה שהפך את חייהם לבנאליים ומשעמים למדי. בקיצור הרומנטיקה מתה עם האהבה.

9) עבודה על חשבון המשפחה: בתביעות ציינו כמה מהנשים שהבעלים העדיפו לעבוד מסביב לשעון, כולל שעות נוספות על חשבון חיי המשפחה וסיוע בגידול הילדים ולכך הן לא היו מוכנות.

10) פייסבוק, מעקב אחר הסלולרי, אובססיה: גלישה באתרים: חלק מהנשים ציינו בתביעות שהבעלים אסרו עליהם להמשיך להפעיל את דף הפייסבוק שהיה להן בעת שהיו רווקות מחשש שגברים יתחילו איתן. או במקרים קיצוניים יותר מחטטים להם בסלולרי לראות אם הן דיברו.

שמעון איפרגן MAKO
צילום:THINKSTOCK

דילוג לתוכן